Βικτόρια Πλζεν-Ολυμπιακός 0-0: Όλα θα κριθούν στο Φάληρο (photos)
23/07/201921:57

[ad_1]

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε ανέτοιμος, αλλά η Βικτόρια Πλζεν δεν του έβαλε δύσκολα.

Στη ρεβάνς στο «Γ. Καραϊσκάκης» θα κριθεί η πρόκριση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League, καθώς ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 με τη Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία. Οι γηπεδούχοι είχαν πιο κλασικές ευκαιρίες κι ένα δοκάρι, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν στο δεύτερο μέρος, αλλά είχαν πρόβλημα στην τελική προσπάθεια.

Ενδεκάδα δοκιμασμένη

Με τη δοκιμασμένη ενδεκάδα των φιλικών παρατάχθηκε ο Ολυμπιακός στην Τσεχία, καθώς ο Πέδρο Μαρτίνς δεν ήθελε να ρισκάρει. Ο Βαλμπουενά πήρε τη θέση του Φορτούνη, ενώ Μπουχαλάκης και Γκιλιέρμε έπαιξαν στα χαφ. Στην άμυνα, επιλέχθηκε το δίδυμο των Σεμέδο, Παπαδόπουλου.

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα, η Βικτόρια Πλζεν μπήκε πιο δυνατά, θέλοντας να αιφνιδιάσει τους «ερυθρόλευκους», ωστόσο δεν κατάφερε να πλησιάσει την εστία του Σα. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε μετά το πρώτο δεκάλεπτο και προσπάθησε να απειλήσει, ωστόσο παρουσίασε αδυναμίες στην τελική προσπάθεια. Στο 11’ ο Γκερέρο δεν έπιασε καλά το σουτ, ενώ στο 17’ το πλασέ του Βαλμπουενά πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Οι Τσέχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με ένα σουτ του Κάλβατς που μπλόκαρε εύκολα ο Σα στο 16’.

Βγήκε ο Αβραάμ, ανέβηκε η Βικτόρια

Στο 20’ ο Αβραάμ Παπαδόπουλος τραυματίστηκε και ο Μαρτίνς πέρασε στο 23’ στη θέση του τον Μπα. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, ωστόσο δεν σημειώθηκαν αξιόλογες φάσεις, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η Βικτόρια Πλζεν ανέβασε στροφές.

Στο 38’ ο Κόπιτς έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Τσέρμακ, αλλά ο Σα απέκρουσε σωτήρια το διαγώνιο σουτ του. Στο 45’ ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός σε μια φάση που παραλίγο να δεχτεί αυτογκόλ. O Τσέρμακ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γκιλιέρμε προσπάθησε να διώξει, αλλά η μπάλα χτύπησε στον Πέρνιτσα και κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Σα, ο οποίος στη συνέχεια μπλόκαρε.

Ο Καμαρά άλλαξε το ματς

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, πιέζοντας την άμυνα του Ολυμπιακού. Στο 51’ η Βικτόρια άγγιξε το γκολ, όταν ο Σα έκανε λανθασμένη έξοδο, αλλά ο Καγιαμπά πλάσαρε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ο Σεμέδο ήταν πανταχού παρών στην «ερυθρόλευκη» άμυνα, «καθαρίζοντας» αρκετές καταστάσεις.

Ο Ολυμπιακός ανέβηκε μετά το 65’, αλλά δεν μπόρεσε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να απειλήσει. Κάποια κόρνερ πέρασαν ανεκμετάλλευτα, με τη Βικτόρια να προσπαθεί να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις. Στο 76’ ο Μπουχαλάκης μετά από ωραία μπαλιά του Μασούτα έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Το καθαρό μυαλό έλειπε από τους παίκτες του Μαρτίνς, παρόλο που είχαν την κατοχή της μπάλας και η Βικτόρια δεν μπορούσε να βρει χώρους. Οι τελευταίες προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν καλές, καθώς η κούραση ήταν εμφανής, με το 0-0 να παραμένει ως το τέλος.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουΐ, Σεμέδο, Παπαδόπουλος (22’ Μπα), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Ποντένσε, Βαλμπουενά (56’ Καμαρά), Μασούρας Γ. (81’ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο.

Βικτόρια Πλζεν (Πάβελ Βρμπα): Χρούσκα, Χάβελ, Πέρνιτσα, Μπράμπετς (72’ Χέιντα), Χλούσεκ, Κάλβατς, Χροσόβσκι, Καγιαμπά, Τσέρμακ (83’ Μίχαλικ), Κόπιτς, Κρμέντσικ (69’ Χόρι).

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!