07/06/202021:30

Super League: Ο Ολυμπιακός «άλωσε» την Τούμπα – Άνετο διπλό με 0-1 κόντρα στον γηπεδούχο ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός «άλωσε» την Τούμπα και κέρδισε με 0-1 τον ΠΑΟΚ στο πρώτο ντέρμπι της Super League που είχε διακοπεί λόγω κορωνοϊού. Νωρίτερα ο Αστέρας νίκησε με ανατροπή την Λάρισα για την πρώτη αγωνιστική στα πλέι αουτ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό τους. Μόλις στο 5’ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν δίχτυα με τον Ελ Αραμπί, ωστόσο μετά από έλεγχο του VAR ο στράικερ της ομάδας του Μαρτίνς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Το σκηνικό της πίεσης στα καρέ του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε και στο 23’ τελικά ο Ολυμπιακός τη μετουσίωσε σε γκολ. Σε μία φάση, που ξεκινά από μεγάλο λάθος του Βιεϊρίνια, οι Βαλμπουενά και Ελ Αραμπί συνεργάστηκαν άψογα και ο τελευταίος «εκτέλεσε» τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Για περίπου ένα δεκάλεπτο ακόμη, οι Πειραιώτες διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δεν βρήκαν κάποιο δεύτερο τέρμα. Στη συνέχεια, η πρωτοβουλία πέρασε στην πλευρά του ΠΑΟΚ. Το σύνολο του Φερέιρα επιχείρησε να επιτεθεί αλλά πέρα από μία τελική προσπάθεια του Ακπομ και ένα σουτ του Βιεϊρίνια δεν έφτασε με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία και έτσι ο Ολυμπιακός πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ εμφανίστηκε σαν να γύρισε κάποιον… διακόπτη. Είχε ευκαιρίες με Ακπομ, Μπίσεσβαρ, Βιεϊρίνια, αλλά και πάλι ο Πορτογάλος γκολκίπερ ήταν σταθερός. Στο τελευταίο 20λεπτο, ο Φερέιρα έπαιξε τα ρέστα του πλαισιώνοντας τον Ακπομ με τον Σφιντέρσκι βλέποντας πως η ομάδα του έχει κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Αλλά, ως το τέλος δεν κατάφερε να κάνει κάτι. Ο Μαρτίνς με εξαιρετικό κοουτσάρισμα διαχειρίστηκε άψογα το παιχνίδι και η ομάδα του διατήρησε ένα πολύτιμο τρίποντο που την φέρνει αγκαλιά με το πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ (Αμπελ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Βαρέλα, Μιχάι, Μάτος (74′ Τζόλης), Βιεϊρίνια, Μίσιτς, Μαουρίσιο (74′ Εσίτι), Λημνιός, Ελ Καντουρί (67′ Σφιντέρσκι), Μπίσεσβαρ (67′ Πέλκας), Άκπομ (74′ Τζόλης).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα (74′ Σισέ), Τσιμίκας, Καμαρά (84′ Γκασπάρ), Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Μασούρας (72′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά (84′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (84′ Χασάν).