Σενεγάλη – Αλγερία στη Novibet με Super Derby
19/07/201916:25

[ad_1]

Ακόμα μια διοργάνωση φτάνει στο τέλος της.

Ο επίλογος του φετινού Κόπα Άφρικα γράφεται απόψε στο Κάιρο. Στις 22:00 Σενεγάλη και Αλγερία διεκδικούν το βαρύτιμο τρόπαιο στον μεγάλο τελικό του τουρνουά.

Οι δύο ομάδες έχουν τεθεί αντιμέτωπες συνολικά 22 φορές, σε όλες τις διοργανώσεις. Στα παιχνίδια αυτά η Αλγερία έχει απολογισμό 13-5-4. Δεν έχει χάσει ποτέ από τη Σενεγάλη σε επίπεδο Κόπα Άφρικα, έχοντας στο θεσμό αποτελέσματα 6-2-0. Την πιο πρόσφατη νίκη της την πήρε φέτος, στη φάση των ομίλων του τουρνουά της Αιγύπτου, επικρατώντας με 1-0 τη δεύτερη αγωνιστική.

Σενεγάλη – Αλγερία στη Novibet με Super Derby προσφορά*

Αν εξαιρέσει κανείς τον τελικό του 2002, τα «λιοντάρια της Τεράνγκα» δεν έχουν να επιδείξουν κάτι σπουδαίο στο Κόπα Άφρικα. Απόψε διεκδικούν το πρώτο τρόπαιο της ιστορίας τους για δεύτερη φορά. Στα ημιτελικά η Σενεγάλη απέκλεισε την Τυνησία με 1-0. Το ματς στην κανονική διάρκειά του ολοκληρώθηκε χωρίς σκορ, παρά το γεγονός πως αμφότερες είχαν τις δικές τους καλές στιγμές, έχοντας χάσει κι από ένα πέναλτι. Η λύση για την ομάδα του Σισέ δόθηκε με το αυτογκόλ του Μπρον στο 100ο λεπτό.

Ο Μαχρέζ και η παρέα του επιστρέφουν σε τελικό του Κόπα Άφρικα μετά από 29 ολόκληρα χρόνια. Τελευταία φορά ήταν το 1990, κατακτώντας το τρόπαιο στη γενέτειρά τους, ενώ νωρίτερα είχαν βρεθεί και πάλι σε θέση να διεκδικούν το τρόπαιο το 1980. Συναρπαστικό το παιχνίδι της Αλγερίας με τη Νιγηρία στο πλαίσιο της φάσης των «4». Οι Αλγερινοί πήραν τη νίκη (2-1) στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στο εύστοχο χτύπημα φάουλ του Μαχρέζ. Νωρίτερα (40’) προηγήθηκαν με το αυτογκόλ του Εκόνγκ και μετέπειτα ισοφαρίστηκαν από το πέναλτι του Ιγκάλο στο 72’.

Δείτε τις αποδόσεις για το Σενεγάλη – Αλγερία

Στα 10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, αλλά και στα ματς που έχουν παίξει στο φετινό Κόπα Άφρικα αμφότερες έχει υπάρξει σκορ. Πιο σημαντικό, αναμφίβολα, το αποψινό ματς και η έμφαση στην τακτική αποτελεί επιτακτική ανάγκη. Θα συνεχιστεί, όμως, η παράδοση που θέλει σκορ στα παιχνίδια τους;

*Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

21+ ετών /ΚΕΘΕΑ: 2109215776/Αρμόδιος ρυθμιστής: UKGC/ Η συχνή συμμετοχή στα παίγνια εκθέτει τους συμμετέχοντες στον κίνδυνο εθισμού και απώλειας περιουσίας

Παίζουμε μπαλίτσα και στο Instagram. Ακολούθησέ μας!