11/01/202019:22

Κόροιβος Αμαλιάδας: Δεν άντεξε στο Β΄ ημίχρονο και ηττήθηκε με 95-78 από τον Α.Σ. Καρδίτσας για τη 14η Αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας

Δεν άντεξε στο Β΄ ημίχρονο ο Κόροιβος Αμαλιάδας και ηττήθηκε με 95-78 από τον Α.Σ. Καρδίτσας, εκτός έδρας, για τη 14η Αγωνιστική της Α2 Εθνικής Κατηγορίας.

Η ομάδα της Αμαλιάδας πάλεψε για τη νίκη μέσα στην Καρδίτσα και βρέθηκε μάλιστα να προηγείται με σκορ 47-39 στο ημίχρονο του Α.Σ. Καρδίτσας, κάνοντας μια συγκλονιστική εμφάνιση, παρά τις τεράστιες απουσίες της αλλά δυστυχώς δεν άντεξε οι παίκτες της και ηττήθηκαν στο δεύτεροι ημίχρονο με σκορ 95-78!

Διοίκηση, προπονητικό τιμ και παίκτες της ομάδας του Κοροίβου δήλωσαν πως αφήνουν πίσω τους το παιχνίδι αυτό, αναμένουν την επιστροφή των τραυματιών και προετοιμάζονται για τα δυο σερί και άκρως κρίσιμα εντός έδρας παιχνίδια με αντιπάλους τον Οιακα Ναυπλίου και την Ανατόλια!

Δυσκολεύθηκε για ένα περίπου ημίχρονο ο ΑΣΚ απέναντι στον Κόροιβο ωστόσο η ομάδα του Κ. Κομποδιέτα στο β’ μέρος έδειξε το ποιος ήταν φαβορί στην αναμέτρηση φθάνοντας στη νίκη απέναντι στον Κόροιβο με 95-78.

Αμφίρροπα ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 8-8 και με δύο τρίποντα έκαστη εύστοχα. Στη συνέχεια ο ΑΣΚ βρήκε τρόπο να ξεφύγει με +6 (16-10) όμως η ομάδα του Κόροιβου επέστρεψε κλείνοντας το δεκάλεπτο ένα καλάθι πίσω στο σκορ 22-20.

Με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά κύλησε και η μεγαλύτερη διάρκεια της β’ περιόδου με τους φιλοξενούμενους ωστόσο στα τελευταία 150” να καταφέρνουν να δημιουργήσουν μια διαφορά οκτώ πόντων με την οποία και έκλεισε το ημίχρονο (39-47).

Με περισσότερες διαθέσεις να πιέσει αμυντικά μπήκε ο ΑΣΚ στο β’ μέρος και αυτό είχε ως αποτέλεσμα με την πάροδο έξι λεπτών η αναμέτρηση να έρθει στα ίσα (56-56). Ο ΑΣΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό κάνοντας ένα σερί 12-8 στη συνέχεια με το οποίο και έκλεισε η τρίτη περίοδος (68-64).

Στο τελευταίο μέρος του αγώνα ο ΑΣΚ με δύο εύστοχα τρίποντα από Γράβα και Ερμείδη ξέφυγε στο +8 και με αυτή τη μίνι διαφορά έφθασε στο 5λεπτο (82-74). Εκεί ο ΑΣΚ με καθαρό μυαλό κατάφερε να είναι εύστοχος όποτε απαιτούνταν “καθαρίζοντας” τον αγώνα αφού η διαφορά εκτοξεύθηκε στο 37′ στο +14′. Η τελευταία κόρνα της γραμματείας βρήκε την ομάδα της Καρδίτσας να πανηγυρίζει τη νίκη με 95-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 17-27, 29-17, 27-14

Α.Σ. Καρδίτσας (Κομποδιέτας): Χονδρογιάννης 8 (2), Γράβας 18 (2), Μπιλλής 10 (1), Παππάς, Κακλαμάνος 25 (4), Σαλάι, Παπαδόπουλος 12, Ερμείδης 12 (2), Θέος 1, Καλλές 9, Τριανταφύλλου.

Κόροιβος Αμ. (Κεραμιδάς): Χουχούμης 11 (2), Δημητρακόπουλος 7 (1), Χρυσόπουλος 12 (3), Χατζηδάκης 15, Κάτζος 6 (2), Αθανασούλας 14 (3), Μπουγάς, Τάταρης 13 (1).