Europa League: Πρόβαδισμα για Τραμπζονσπορ που ετοιμάζεται για ΑΕΚ
09/08/201900:10

[ad_1]

Παρότι βρέθηκε 2-0 πίσω στο σκορ στην Πράγα η Τραμπζονσπορ έφυγε τελικά με το 2-2 κόντρα στην Σπάρτα και πλέον είναι κοντά στο να βρεθεί στο δρόμο της ΑΕΚ

Το ζευγάρι που ενδιαφέρει την ΑΕΚ, Σπάρτα Πράγας-Τραμπζονσπόρ, θα «λύσουν τις διαφορές τους» επί τουρκικού εδάφους την επόμενη εβδομάδα, αν και οι Τούρκοι κατάφεραν να επιστρέψουν από το 0-2 σε 2-2 και να έχουν, πλέον, τον πρώτο λόγο.

Αρκετές ομάδες «καθάρισαν» με την υπόθεση πρόκριση από τους πρώτους αγώνες του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa League.

Με δύο γκολ του Σίγκουρτσον, η Αστάνα διέλυσε με 5-1 την Βαλέτα και «κλείδωσε» από το πρώτο κιόλας ματς την πρόκρισή της στα play offs του Europa League, ενώ το ίδιο έκανε και η Γουλβς, η οποία με το 4-0 στην έδρα της Πιούνικ (δύο γκολ ο Χιμένες) σκέφτεται από σήμερα κιόλας τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Play offs… βλέπει και η Μπράγκα μετά το 4-2 στην έδρα της Μπρόντμπι, με τον Πορτογάλο, Αντρέ Χόρτα να πετυχαίνει δύο γκολ και να δίνει μία ασίστ! Τον αντίπαλό τους στον επόμενο γύρο σκέφτονται από σήμερα και οι Λουντογκόρετς, Φέγενορντ, μετά τις ευρείες νίκες τους με 5-0 και 4-0 επί των Νιού Σέιντς και Ντιναμό Τιφλίδας αντίστοιχα. Οι Ολλανδοί, πάντως, έφτασαν στο σκορ-πρόκρισης στα τελευταία 8 λεπτά, μιας και μέχρι το 82΄ το σκορ ήταν 1-0. Μέσα σε επτά λεπτά πέτυχαν τρία τέρματα (το ένα αυτογκόλ) και θα μεταβούν στην Γεωργία την επόμενη εβδομάδα χωρίς κανένα άγχος.

Κανένα πρόβλημα απέναντι στην Βαντούζ δε συνάντησε η Αϊντραχτ Φρανκφούρτης. Με δύο τέρματα του Κόστιτς, η ομάδα του Χάτερ διέλυσε την αντίπαλό της με 5-0 και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας επί γερμανικού εδάφους.

Με το ίδιο σκοκ συνέτριψε και η Τορίνο την Σόλιγκορσκ στην Ιταλία και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα play offs, ενώ «καθάρισε» την υπόθεση πρόκριση και η Εσπανιόλ με το εκτός έδρας 3-0 επί της Λουκέρνης.

Σουτιέσκα-Λίνφιλντ 1-2
Αραράτ-Σαμπουρτάλο 1-2
Ρίγα-Ελσίνκι 1-1
Σλόβαν Μπρατισλάβας-Ντάνταλκ 1-0
Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα-ΑΕΚ 0-2
Μόλντε-Άρης 3-0
Λέγκια Βαρσοβίας-Ατρόμητος 0-0
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Σουντούβα 1-2