05/08/202023:59

Europa League: Ίντερ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκλεισαν εισιτήριο στο Final 8

Οι Ιταλοί απέκλεισαν τη Χετάφε σε νοκ άουτ ματς με ιστορικό γκολ του Λουκάκου (και του Έρικσεν) και η Γιουνάιτεντ πέτυχε και δεύτερη νίκη κόντρα στη Λίντσερ

Μετά την Σαχτάρ Ντόνετσκ και την Κοπεγχάγη, έκλεισαν θέση στους «8» του Europa League τα δύο φαβορί της διοργάνωσης, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και η Ίντερ, που στοχεύουν στον μεγάλο τελικό.

Στο Ολντ Τράφορντ, η Γιουνάιτεντ δεν είχε άγχος, μετά το 0-5 του πρώτου αγώνα στην Αυστρία. Δεν αγχώθηκε ούτε μετά το εκπληκτικό γκολ του Βίζινγκερ στο 55′ και ισοφάρισε την Λίντσερ δύο λεπτά αργότερα με τον Λίνγκαρντ. Στο 88′ ο Μαρσιάλ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του, σε ένα ματς που διαιτητής ήταν ο Τάσος Σιδηρόπουλος. Οι «κόκκινοι διάβολοι» θα αντιμετωπίσουν στον επόμενο γύρο την Κοπεγχάγη.

Στην ουδέτερη Βέλτινς Αρένα στη Γερμανία, η Ίντερ που δεν είχε προλάβει να δώσει πρώτο αγώνα κόντρα στη Χετάφε, επικράτησε 2-0 των Ισπανών σε νοκ άουτ ματς και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης.

To πρώτο γκολ πέτυχε στο 33′ ο Ρομέλου Λουκάκου, σκοράροντας για 8ο σερί παιχνίδι στο Europa League και ισοφαρίζοντας το ιστορικό ρεκόρ του Άλαν Σίρερ με τη φανέλα της Νιουκάστλ το 2005. Στο 75′ η Χετάφε κέρδισε πέναλτι, αλλά αστόχησε ο Μολίνα και στο 83′ ο Έρικσεν που είχε μπει πριν από δύο λεπτά στο ματς, «κλείδωσε» τη νίκη για τους Ιταλούς, που θα αντιμετωπίσουν τον νικητή του ζευγαριού ΡέιντζερςΛεβερκούζεν.