06/06/202118:29

Εκπληκτικός ο Στέφανος Τσιτσιπάς κέρδισε τον Καρένιο Μπούστα με 3-0 σετ και πέρασε στους “8” στο Roland Garros : Να περάσει ο επόμενος!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε πανηγυρικά στα προημιτελικά  του Roland Garros – Μετά από εκπληκτική εμφάνιση δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Καρένιο Μπούστα (Νο12) και πήρε εύκολα το εισιτήριο για τους 8 του γαλλικού Open για δεύτερη συνεχόμενη φορά

Μόλις 2 ώρες και 7 λεπτά χρειάστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς για να διαλύσει με 3-0 τον Πάμπλο Καρένιο Μπούστα ο οποίος μόνο στο 3ο σετ μπόρεσε κάποια στιγμή να ακολουθήσει τον εκπληκτικό ρυθμό του Έλληνα τενίστα.

Ο Τσιτσιπάς έκανε το 3χ3 κόντρα στον Ισπανό, αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι έβγαλε την τέλεια αντίδραση όταν βρέθηκε να χάνει με 4-1 στο τρίτο σετ, καταφέρνοντας να φτάσει στη νίκη και πλέον περιμένει να μάθει τον αντίπαλο του στον μεθαυριανό προημιτελικό (αντιμετωπίζει το νικητή του ζευγαριού Μεντβέντεφ-Γκαρίν).

Το ματς

Στα δύο πρώτα σετ ο Τσιτσιπάς έκανε εμφάνιση βγαλμένη από… play station με τον αντίπαλο του να βρίσκεται σε απόγνωση

Αφού πήρε στο σερβίς του το πρώτο γκέιμ, συνέχισε με μπρέικ και έφτασε δια περιπάτου στο 3-0 με τον Ισπανό να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό του. Μετά το 4-1 η εικόνα άλλαξε λίγο με τον Καρένιο Μπούστα στο 4-2 να έχει μπρέικ πόιντ, αλλά εκεί τα σερβίς του Τσιτσιπά άλλαξαν την κατάσταση με το τελικό 6-3 να έρχεται πολύ εύκολα.
Το 2ο σετ ξεκίνησε με νέο μπρέικ ο οποίος συνέχισε στον ίδιο εκπληκτικό ρυθμό φτάνοντας και σε δεύτερο μπρέικ (3-0) με τον Καρένιο Μπούστα απλά να παρακολουθεί και το σετ να τελειώνει στο 6-2.

Το τρίτο σετ αλλιώς ξεκίνησε κι αλλιώς εξελίχθηκε με τον Στέφανο να έχει τριπλό μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ισπανός αποφάσισε ότι ήρθε η ώρα να δείξει γιατί είναι στο Νο12 της παγκόσμιας κατάταξης.

Μεταμορφωμένος προς το καλύτερο και βγάζοντας εντυπωσιακά χτυπήματα όχι μόνο απέφυγε το μπρέικ, αλλά έκανε ο ίδιος μπρέικ στο επόμενο γκέιμ για να φτάσει να προηγείται με 1-4. Εκεί όμως ήρθε η επιστροφή του Τσιτσιπά, ο οποίος έκανε το μπρέικ μειώνοντας σε 3-4 και ισοφάρισε με το σερβίς του (4-4).

Ο Καρένιο Μπούστα έσπασε το σερί του Στέφανου κάνοντας το 4-5, αλλά ο Τσιτσιπάς ισοφάρισε εύκολα και στο επόμενο γκέιμ έκανε το καθοριστικό μπρέικ. Ο Μπούστα λύγισε από την πίεση, έκανε συνεχόμενα λάθη και ο Στέφανος τον τελείωσε. Με τρομερά σερβίς εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα του και με λαγ γκέιμ έκλεισε το σετ και το ματς.